Doman Finanse
tel. 691 397 584
biuro@domanfinanse.pl
Dlaczego nie masz jeszcze własnego mieszkania?

Czy zgodzicie się Państwo ze mną, że obecnie dostępność mieszkań i kredytów hipotecznych wzrasta?

Na rynku mieszkaniowym mamy zarówno mieszkania z rynku wtórnego, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, aby w nich zamieszkać, jak i stale rosnące zasoby mieszkań developerskich. Chociaż są one droższe, umożliwiają indywidualną aranżację i stworzenie osobistej przestrzeni.

Dla osób nieposiadających oszczędności lub stałych dochodów jedynym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania. Jednak coraz więcej ludzi odkłada pieniądze, aby zainwestować je w zakup nieruchomości, posiłkując się przy tym kredytem hipotecznym. Świadomość, że wysokość raty kredytu hipotecznego, często jest równa lub niższa od sumy, jaką płacimy za najem, jest jednym z najważniejszych argumentów skłaniających klientów do ubiegania się o kredyt. Banki, chcąc dostosować się do podaży mieszkań na rynku, oferują korzystne rozwiązania.

Wiele zależy od tego ile posiadamy własnych środków: 10% czy 20%, a także od wartości nieruchomości. Przedstawię dwa przykłady.

Kupując mieszkanie np. za 250 tysięcy i posiadając wkład własny 25 tysięcy, możemy ubiegać się o kredyt na kwotę 225 tysięcy. Orientacyjnie rata na okres 25 lat wahałaby się w przedziale od 1187 do 1342 PLN a na 30 lat od 1074 do 1230 PLN.

Widzimy tutaj różnicę na racie w wysokości ok. 100 PLN, ale koszt odsetek mamy większy, bo spłacamy kredyt o 5 lat dłużej. Dlatego rekomenduję moim Kredytobiorcom 25-letni okres kredytowania, co jest zgodne z rekomendacją S obowiązującą w bankach. Przy 10% wkładzie własnym marże bankowe są powyżej 2 procent aż do 2,70.

W przypadku posiadania 50 tysięcy, czyli 20% dla naszego przykładowego mieszkania. Kwota kredytu wyniesie 200 tysięcy. Banki uwzględniając nasze zaangażowanie w kredyt zaproponują nam niższe oprocentowanie. Marże zaczynają się już od 1,5% na 2,60 kończąc. Analogicznie rata kredytu na 25 lat byłaby od 1015 PLN do 1091 PLN a na 30 lat od 913 do 1083 PLN.

Jak widzimy, nie są to jakieś przerażające kwoty. Dlatego musimy się zastanowić:

– Czy wolimy spłacać już własne mieszkanie i budować swój osobisty majątek?
– Czy nadal żyć z dnia na dzień i wynajmować lokum?

Przed podjęciem takiej decyzji zapraszam na indywidualne konsultacje w celu przeliczenia zdolności kredytowej i przygotowania swojej sytuacji finansowej do wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Kontakt
691 397 584 biuro@domanfinanse.pl ul. Stary Port 13/1
85-029 Bydgoszcz